100 GREATEST ATHLETES FROM IOWA

1. Bob Feller - Van Meter

2. Dan Gable - Waterloo

3. Shawn Johnson - West Des Moines

4. Kurt Warner - Cedar Rapids

5. Zach Johnson - Cedar Rapids

6. Kyle Korver - Pella

7. Bryce Paup - Scranton

8. Cap Anson - Marshalltown

9. Lolo Jones - Des Moines

10. Roger Craig - Davenport

11. Red Faber - Cascade

12. Harrison Barnes - Ames

13. Nick Collison - Iowa Falls

14. Tim Dwight - Iowa City

15. Fred Clarke - Winterset

16. Marshal Yanda - Anamosa

17. Jay Berwanger - Dubuque

18. Kirk Hinrich - Sioux City

19. Dallas Clark - Bode

20. Bobby Hansen - West Des Moines

21. Don Perkins - Waterloo

22. Ricky Davis - Davenport

23. Nile Kinnick - Adel

24. Aaron Kampman - Kesley

25. Casey Blake - Indianola

26. Vern Den Herder - Sioux Center

27. Raef LaFrentz - Monona

28. Mike Boddicker - Norway

29. Fred Hoiberg - Ames

30. Tony Watson - Grimes

31. David Johnson - Clinton

32. Tom Brands - Sheldon

33. Jon Lieber - Council Bluffs

34. Ed Podolak - Atlantic

35. Adam Haluska - Carroll

36. Joey Woody - Iowa City

37. Jim Doran - Beaver

38. Glen Brand - Clarion

39. Elmer Layden - Davenport

40. Hal Trosky - Norway

41. Jack Fleck - Bettendorf

42. Brandon Scherff - Denison

43. Natasha Kaiser-Brown - Des Moines

44. Dedric Ward - Cedar Rapids

45. Jeremy Hellickson - Des Moines

46. Reggie Roby - Waterloo

47. Trev Alberts - Cedar Falls

48. Doug McDermott - Ames

49. Jared DeVries - Parkersburg

50. Kyle Orton - Altoona

51. Joel Hanrahan - Norwalk

52. Sage Rosenfels - Maquoketa

53. Matt Bullard - West Des Moines

54. Bing Miller - Vinton

55. Ryan Bowen - Fort Madison

56. Cal Eldred - Cedar Rapids

57. Gary Thompson - Roland

58. Bill Koll - Fort Dodge

59. Marv Cook - West Branch

60. Stan Bahnsen - Council Bluffs

61. Loren Meyer - Ruthven

62. Frank Gotch - Humboldt

63. Kyle Vanden Bosch - Larchwood

64. Kip Janvrin - Guthrie Center

65. Paige Lowary - Grimes

66. Brandon Myers - Prairie City

67. Scott Schebler - Cedar Rapids

68. Troy Merritt - Osage

69. Denis Menke - Bancroft

70. Randy Duncan - Osage

71. Mike Busch - Donahue

72. Tavian Banks - Bettendorf

73. Brad Meester - Parkersburg

74. Billy Cundiff - Harlan

75. Nate Kaeding - Iowa City

76. Barry Davis - Cedar Rapids

77. Matt Stutzman - Fairfield

78. Denise Long - Whitten

79. TJ Rubley - Cedar Rapids

80. Greg Brunner - Charles City

81. Dave Bancroft - Sioux City

82. Shelby Houlihan - Sioux City

83. Larry Biittner - Pocahontas

84. Terry Brands - Sheldon

85. Lisa Uhl - Fort Dodge

86. Casey Wiegman - Parkersburg

87. Kiah Stokes - Cedar Rapids

88. Chad Hennings - Elberon

89. Adam Timmerman - Cherokee

90. Frank Irons - Des Moines

91. Al Feuerbach - Preston

92. Jim Zalesky - Cedar Rapids

93. Jeff Clement - Marshalltown

94. Ryan Sweeney - Cedar Rapids

95. Rico Gafford - West Des Moines

96. Lynn Lorenzen - Ventura

97. Allen Lazard - Urbandale

98. Andy Yohe - Bettendorf

99. Doreen Wilbur - Jefferson

100. Dean Oliver - Mason City

Honorable Mention: David Gunther, Todd Berkanpas, Randy Kraayenbrink, Amanda Weir, Brody Teske, Hank Severeid, Yawusa Kinda, Tyler Mulder, Jeff Horner, Randy Wilson, Thomas Pollard, Sydney Milani, Seth Rollins, Sabin Carr, Ryan Kedley, Ryan Schweizer, Ross Verba, Robert Gallery, Randy Wilson, Pat Miletich, Pam Wilcoxson, Nina Smith, Nat Pendleton, Morgan Taylor, Mike Burton, Michael Nunn, Matt Koch, Matt Blair, Don Wengert, Cody Ege, Dan Jennings, Brad Nelson, Todd Sears, Marcus Paige, Kenny Shedd, Ken Sitzeberger, Daniel Tillo, Karissa Schweizer, Judy Kimball, Joy Ripslinger, Joe Hoerner, JJ Moses, Jennifer Barringer, Jeff Kerber, Jay Hilgenberg, James Harrington, Jack Dittmer, Herman Groman, Frank Wykoff, Brandon Wegher, Rick Wannamaker, Floyd Peters, Elle Ruffridge, Earl Whitehill, Doug Schwab, Debbie Esser, Darin Naatjes, Colin Rea, Clyde Duncan, Calvin Davis, Brenda Freese, Austin Blythe, Jeff McGinness, Bruce Reimers, Steve Dreyer, Brandon Douglas, Brett Douglas, Tom Griffin, Adam Viet, Dave Flattery, Dan Flattery, Jack Brownlee, Nick Kirk, Tyler Lorenzen, Cal Twait, Hans Nielsen, Paul Schulte, Todd Blythe, David Tann, Clay Collison, David Flattery, Troy Skinner, Wade Lookingbill, Rick Heller, Scott Krava, Mike Trevino, Nik Moser, Justin Toole, Ali Farokhmanesh, Matt Bohannon, Jason Bohannon, Jordan Bohannon, Deric Manrique, Nic Ungs, Ben Meyer